Ter Testi

                        Kistik Fibrozis ve Ter Testi

   Kistik Fibrozis genetik geçişli özellikle solunum, sindirimve endokrin sistemi tuttuğundan çocuklarda burun tıkanıklığı, tekrarlayan bronşit, zatürre gibi solunum sistemi problemlerinin yanında kronik ishal, sıvı kaybı gibi sindirim sistemi şikayetlerine neden olur.  Şu anda tanımlanmış 6 tipi vardır. ilk 3 tipi oldukça ağır olduğundan hastalar tedavi edilmediğinde çocukların  erkenden ölümüne neden olabilir.

Ülkemizde genetik geçişli otozomal ressesif bir hastalık olan Kistik Fibrozis hastalığınının yenidoğanların topuk kanında IRT  (İmmunoreaktif Tripsinojen) yöntemi ile taranmasına 2015 yılında başlamıştır. Bu tarama ile hastalık tanımlanıp tedaviye erken başlanması hayat kurtarıcı olmaktadır.

Ancak bir kaç yıldan beri ülkemizde bu test yapılamamaktaydı. Bu nedenle aileler panik halinde ortada dolaşmaktaydı.

Son birkaç aydır Ankara ve İstanbul’da bir iki merkezde bu test yapılabilmektedir. Maalesef bölgemizde bu test yapılamamaktadır

Kistik Fibrozis tanısında son derece önemli olan Ter testini özel muayenehanemde yaptığımı halkımızın bilgisine sunmak isterim.

Ter testi, yenidoğan taraması dışında, gelişme geriliği,  tekrarlayan enfeksiyonlar, tekrarlayan burun tıkanıklığı, sinüzit, tekrarlayan  bronşit atakları , zatürre,  kronik ishal, Karaciğer bozukluğu, Pankreasa ait bozukluklarında, öpüldüğünde terin tuzlu olması gibi durumlarda mutlaka yapılıp çocukların Kistik Fibrozis olup olmadığı araştırılmalıdır. Sevgilerimle