Prof. Dr. Ali Baki / Genel  / Solunum Fonksiyon Testleri

Solunum Fonksiyon Testleri

 

solunum fonksiyon testi

                                      Solunum Fonksiyon Testleri

Bir hastanın Solunun yollarını değerlendirirken hastadan aldığımız hastalığı ile bilgiler,  muayene bulguları, ve Radyolojik bulgular kadar bir çok hastalık için Solunum Fonksiyon Testleri son derece önemlidir.

Astım tanı ve tedavisinde Solunum Fonksiyon testleri şeker hastasının kan şekeri takibi kadar değerlidir. bir bakıma olmazsa olmazıdır.

Ancak  maalesef çocukların testlere uyumsuzluğu nedeni ile bu testleri 5 yaşından sonra yapabildiğimizi de belirtmek isterim. Astım nöbetinde bir hastada nefes darlığının derecesini ölçmenin ve tedaviye cevap verip vermediğinin tespiti solunum fonksiyon testleri ile mümkündür.  Bunun dışında solunum yollarındaki tıkanıklığın Üst solunum yollarında mı, Büyük veya Küçük hava yollarında mı olduğunu da bu testlerle tespit edebiliyoruz.

Bunun dışında zatürre geçiren bir çocukta sekel kalıp kalmadığını, Kas veya iskelet hastalıklarının akciğeri etkileyip etkilemediğini ölçmenin tek yolu Akciğer fonksiyon testleridir.

              Herhangi bir hastanın solunum sisteminin ameliyatı kaldırıp kaldıramayacağı konusunda karar vermek için Solunum Fonksiyon Testleri tek seçeneklerden biridir. Saygılarımla