Prof. Dr. Ali Baki / Çocuk Sağlığı  / Öksürük  / Çocuklarda Öksürük
Çocuklarda Öksürük

Çocuklarda Öksürük

Öksürük çocuklarda en sık görülen şikayetlerden biridir. Öksürük basit bir üst solunum yolu enfeksiyonundan kaynaklanacağı gibi zatürre, tüberküloz, astım veya doğuştan solunum yolundaki bir anomaliden de kaynaklanabilir.  24 saate hiçbir diğer şikayeti olmadan görülen 5-10 kere olan  öksürük, muayene bulguları da normalse normal çocuklarda da olabilir ve normal öksürük olarak adlandırılır.

Genellikle üst solunum yolu viral enfeksiyonlarından kaynaklanan öksürük 7-10 gün içinde düzelir. Bu hastalardaki öksürük, alt solunum yoluna enfeksiyonun yayılmaması için çok faydalı olduğundan öksürüğün kesilmesine yönelik şuruplar fayda yerine zarar getirir.

Üst solunum yolu öksürük sendromu denilen, burun tıkanıklığı, burun akıntısı, geniz akıtısı gibi belirtilerle seyreden hastalık kronik öksürük nedenleri arasındadır.

Üst solunum yolu enfeksiyonundan sonra hışıltılı ve sık solunum Bronşioliti, yüksek ateş, sık sık nefes alma ile birlikte giden öksürük çocukta Pnömoniyi düşündürür. Küçük çocuklarda özellikle yatarken ortaya çıkan öksürük, kusma ile birlikte ise reflü hastalığını düşündürmelidir. Bir aydan fazla süren öksürük ciddidir ve kesinlikle nedeni araştırılmalıdır.

Ani başlayan öksürüklerde yabancı çisim aspirasyonunu akla getirir. Ülkemizde özellikle ilk 3 yaşında fındık, fıstık, leblebi, ceviz gibi yiyeceklere bağlı aspirasyonlar sık görüldüğünden bu yaş gurubunda bu yiyecekler iyice ezilmeden verilmesi sakıncalıdır.