Prof. Dr. Ali Baki / Sağlıklı Yaşam  / Spor  / Astımlı Hastalar Spor Yapabilir Mi?
Astımlı Hastalar Spor Yapabilir Mi

Astımlı Hastalar Spor Yapabilir Mi?

Genel inanışın tersine, astımlı hastaların, spor yapmasının engellenmesinin yanlış olduğu günlük spor aktivitelerinin yanı sıra yarışma sporlarını da yapabilirler.

Egzersiz, astımlı çocuğun büyümesi ve psikolojik durumu için son derece faydalıdır. Astımlı çocukların, okul sporları ve amatör sporlara katılmasına izin verilmelidir. Birçok astımlı sporcunun, olimpiyat oyunlarında ve dünya şampiyonalarında madalya aldığını belirtmek isterim. Ayrıca kilosu fazla olan astımlı hastaların hastalıklarını kontrol altına almanın çok daha zor olduğunu belirtmek isterim.

Astımlılar için en az risk taşıyan spor dalları, yüzme, basketbol, tenis, voleybol, eskrim, futbol ve artistik jimnastiktir. Çok risk taşıyan spor dalları ise astım oranını artırdığı için dağcılık, su altı sporları ve uzun mesafeli koşulardır. Tedavisini alan ve kontrol altında olan astımlıların spor yapmalarında hiçbir mahsur yoktur.

Aileler, çocuklarına (koşma, oynama, spor yapma) uyarılarında bulunmamalı. Bu durum son derece yanlıştır. Solunum yolu hastalıklarının yaşandığı dönemde spor ve antrenman yapılmamalı. Ev tozuna karşı alerjisi olanlar, halı üstünde spor yapmamalı. Salonda spor yapılırken, salona oda spreyi sıkılmamalı. Astımı olanlar sigara içmemeli ve bulundukları mekanlarda sigara içilmesine izin vermemeliler.

Astım, sporcu başarısını etkilemez. Astımlı hastalar kontrol altında oldukları takdirde sağlıklı kişiler gibi her türlü sporu yapabilirler. 23. Yaz Olimpiyatlarında madalya alan sporculardan en dörtte birinin astımlı olduğu bilinmektedir. Ayrıca bir olimpiyatta 7 madalya alan dünyaca ünlü yüzücü Mark Spitz astım hastasıdır. Liglerimizde futbol oynayan oyuncuların bir kısmının astım olduğu unutulmamalıdır.