Prof. Dr. Ali Baki / Genel  / Gündem Ve Duyurular  / Alerji Testleri

Alerji Testleri

Allerji Testleri

Allerji Testleri

Allerjik Hastalıkların tanısında olmazsa olmazlar testlerden biri de allerji testleridir.

Allerji testleri  her yaşta yapılabilen testlerdir.

Ancak  6 aylıktan evvel ki çocuklarda genellikle kandan yapılan testleri tercih ediyoruz. İlk yaşlarda Yumurta, İnek sütü gibi  besin alerjileri sık görüldüğünden bu hastaların tanısında hem prick dediğimiz deri testi hemde kandan yapılan testlerle alerjik hastalığın nedeni ve şiddeti ortaya konabilir.

Daha sonraki devrelerde Ev tozu akarları, Polen ve Mantar sporları alerjileri Astım ve Alerjik nezlenin sık nedenleri arasındadır. Bunlardan özellikle Karadeniz  Bölgesi gibi nemli bölgelerde Ev Tozu Akarcıkları alerjik hastalıkların en sık nedenidir.

Hastanın Alerji testlerini yapılması hem tanı bakımından hem de hastanın bu alerjenlerden korunması için tedbir alınması gerektiğinden hastanın tedavisinde son derece önemlidir.. Ev tozu Akarları yıl boyu alerjiye neden olurken, polen alerjileri cinsine göre mevsimsel alerji nedeni olurlar. Örnek olarak,  diyelim ki hastanın çilek alerjisi varsa, tedavi olarak bu hastaya Çilek yedirmemek tedavinin esasıdır.

Dolayısı ile Alerjik hastanın neye karşı alerjik olduğunu bilmek hastanın tanı ve tedavisinde son derece önemlidir. Sevgilerimle