Öksürük

0

ÇOÇUKLARDA ÖKSÜRÜK ZARARLI MI?

Çocukluk çağında ailelerin en çok şikâyet etikleri konulardan biri öksürük.

Öksürük, yararlı mı zararlı mı? Yoksa bir tehlikenin işareti mi ?

En küçük bir olayda, örneğin küçük bir tükrük parçasının veya küçük bir besin kırıntısının solunum yoluna kaçması durumunda hemen öksürük refleksi devreye girip bunu dışarı atmaya çalışır. O halde öksürük bir bakıma solunum yollarının koruyucu meleği.

Kısa süreli öksürüğün en sık nedeni üst solunum yolu enfeksiyonları.Burun akıntısı öksürük gibi halk deyimi ile gribal enfeksiyonlar.Bu durumda öksürük, solunum yollarının en önemli koruyucusu durumundadır.Çünkü virüslerin veya solunum yolundaki mikropların akciğere inmesinin en önemli engelleyicisidir öksürük.

Bu durumda öksürüğü keselim mi?

Hayır.Dünyada yapılan çalışmalar, bu durumda kullanılan öksürük şuruplarının herhangi bir faydasının olduğunu gösterememiş. Sadece çocuğu rahatlatıcı etkileri var.

Zararları var mı?

Özellikle küçük çocuklarda zararlı olabilir. Bu nedenle “Grip, tedavi ile bir haftada, tedavisiz bir haftada düzelir” sözü çok güzel bir sözdür.

Öksürük ateş, hışıltılı solunum ve sık soluk alma ile birlikte ise bir zatürre veya bronşitin belirtisi olabilir. 3-4 haftadan fazla süren öksürük, biz çocuk hastalıkları doktorlarını ve aileleri en çok korkutan ve endişelendiren belirtilerden biridir.

Ülkemiz bakımından değerlendirirsek uzun süreli öksürüğün çocuklardaki en önemli 3 nedeni vardır. Bunlar Astım, burun arkasından akıntı ve mideden yemek borusuna kaçak yani reflü. Burun arkasından boğaza akıntının en önemli nedenlerinden biri allerjik nezle diğeri ise sinüzit. Şöyle söyleyebiliriz;Çocuklardaki uzun süreli öksürüğün %90 nedeni bu üç hastalık.

Tabiî ki uzun süreli öksürükte ülkemizde hangi yaş gurubunda olursa olsun Tüberkülozu unutmamamız gerekir.

Ayrıca bu günlerde hükümetimizin doğru bir kararla bir bakıma savaş açtığı sigara uzun süreli çocuk öksürüklerinin önemli nedenleri arasında yer alıyor.

Uzun süreli öksürüğün ülkemizdeki nedenlerinden bir de maalesef akciğere yabancı çisim kaçması. Özellikle ilk 5 yaş gurubu çocuklara fındık, fıstık, leblebi, çekirdek gibi akciğere kaçabilecek yiyeceklerin yedirilmesi veya verilmesi büyük bir cehalet. Bu nedenle hayatını kaybeden çok sayıda çocuk gördüğümü veya akciğerini kaybeden çocuk gördüğümü hemen belirtmeliyim. Bu nedenle ilk 5 yaş çocuklarına bu tip yiyecekleri vermek son derece sakıncalıdır.

Çocuk doğumdan itibaren öksürüyorsa çocuğun doğumsal bir anormalliği olabilir. Erken müdahale çocuğun hayatını kurtarır.

Öksürüğü olan bir çocuğa tanı koymak zor değil. Artık bugün teknolojik olarak çocuğun solunum yollarını atlaslardaki harita gibi ortaya koymak zor değil.

Sonuç olarak, çocuklarda Öksürük solunum yollarının koruyucu meleği olmasına rağmen önemli bir hastalığın belirtisi de olabilir. Nedenin ortaya konup zamanında tedavi çocuk için gelecekteki sağlığı bakımından önemli olabildiği gibi hayat kurtarıcı da olabilir.

 

AH BİRDE ÇOCUĞUMUN ÖKSÜRÜĞÜ OLMASA!

Öksürük özellikle kış aylarında anne babaların kâbusu.Bir hafta 10 gün süren öksürüklerin çoğunlukla nedeni viral enfeksiyonların yol açtığı grip, nezle, diğer bir tabirle soğuk algınlığı. Özellikle bakım evleri ve okullarda çocuklar kolaylıkla infeksiyonu birbirlerine bulaştırdığından infeksiyonu geçirme riskleri artıyor. Ailenin fertlerinden birinde olunca diğerlerine geçebiliyor ve aile boyu hastalık ortaya çıkıyor.

Aşı ile korunabilir miyiz?

-Maalesef hayır. Çünkü 200?den fazla solunum yollarında enfeksiyona neden olan virüs tipi var. Bunlardan sadece 3 tipine karşı aşı var. Özetle, aşı ile korunmak mümkün değil.

Antibiotik verelim mi?

-Kesinlikle hayır. Faydası yok. Hatta zararlı olabiliyor. Genellikle bu hastalara tedavi verseniz de vermeseniz de bir haftada düzeliyor. Ancak bazen virüsün kendisi bronşit, bronşiolit, larenjit gibi hastalıklara yol açabiliyor. Bu nedenle doktor tarafından değerlendirilmeli.

Öksürüğü keselim mi?

-Öksürük vücudun normal bir savunma mekanizmasıdır. Çok aşırı olmadıktan sonra çocuklarda öksürüğe müdahale etmemek gerekir. Aksi takdirde zararlı da olabiliriz. Öksürük şuruplarının tedavide etkinliği yok. Ateş düşürücüler verilebilir. Bol sıvı ve iyi beslenme çok önemli. Bir hafta sonra ateşi devam ediyorsa grip sinüzite, Zatürreye, kulak enfeksiyonuna neden olmuş olabilir.

Son yıllarda aşılama ile çocuklarda Pnömoni (zatürre) oranı azalsa da hastaneye yatan hastaların büyük çoğunluğunu teşkil ettiği gibi ölümlerin de büyük çoğunluğun teşkil ediyor.

Ülkemizde çocuğun öksürüğü 3 haftadan uzun sürdüğünde Tüberküloz düşünülmeli ve araştırılmalıdır. Çünkü verem hala çocuklarımız için çok tehlikeli. Maalesef her ay birkaç vaka ile karşılaşıyoruz.

Öksürük 2-3 haftadan uzun sürmüşse, hışıltı ile birlikte ise hastanın ateşi olmadığı halde devam ediyorsa, tekrarlıyorsa, hapşırık, burun tıkanıklığı ve kaşıntı ile birlikte ise öksürük nedeninin allerjik olma olasılığı çok yüksek. Maalesef bu hastalarda yanlış olarak bronşit ve sinüzit tanısı ile antibiotikle tedavi edilmeye çalışılıyor. Bu son derece yanlış.

Hastanın aynı zamanda öksürükle birlikte kusması varsa gece öksürükleri artıyorsa reflü öksürüğün nedeni olabilir.

Doğuştan beri tekrarlayan öksürüğü, bronşiti olan hastaların bir kısmında hava yollarında doğumsal bir bozukluk olabilir ki bunun nedeni Kistik Fibrozis olabilir. Ülkemizde her 200-3000 doğumda bir görülmesine rağmen hastalık düşünülmediği için tespit edilemiyor ve bu hastaların çoğunluğu tanı konulmadan kaybediliyor. Tanısı ter testi ile 15 dakikada konabiliyor.

Ülkemizde uzun süreli öksürüğün en önemli nedeni ev içi hava kirliliğine yol açan sigara. Yani çocuklarımız sigara içiyor. Aileler çocuğun yanında içmiyorum diye kendini kandırıyor. Sevgili anne ve babalar! Kapıyı kapatmak şartı ile balkonda sigara içebilirsiniz. Bunun haricinde evde herhangi bir yerde içerseniz kapı açıldığında sigaranın içindeki 4000 zehir her yere dağılır ve çocuğunuzu öksürükten, kolay grip olmaktan kurtaramazsınız.Çocuklarınızı yetim bırakmak istemiyorsanız sigara içmeyiniz ve kanser olmayınız.

Sonuç olarak öksürük birçok hastalığın nedeni olabilir. Bunların bekli de çok az bir kısmı antibiotikle tedavi edilebilir. Hatta antibiotik vermekle çocuklarımıza zarar da verebileceği unutulmamalıdır.

Mutlu ve sağlıklı günler dileklerimle.,

TEILEN

1950 yılında Trabzon’un Tonya ilçesinde doğdu. İlköğrenimini Karşular İlkokulunda bitirdikten sonra Trabzon Lisesi’nin orta kısmına başladı.
Trabzon Lisesinden 1967-1968 öğretim yılında mezun olduktan sonra İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesine girdi ve 1975 yılında bu Fakülteden mezun oldu.
Aynı yıl, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları anabilim dalında Asistan olarak göreve başladı ve 1980 yılında Çocuk sağlığı ve Hastalıkları uzmanı oldu.